تولید واکسن کرونا در ایستگاه پایانی

شرکت فایزر و بایونتک جزو اولین شرکتهایی بودند که به صورت موفقیت آمیز ساخت واکسن کرونا را اعلام کردند؛ همچنین شرکتهای مدرنا، آکسفورد مراحل نهایی تولید این واکسن را اعلام کردند. ایران نیز همگام دیگر کشورها در رقابتی خستگی ناپذیر در دستیابی به تولید واکسن کرونا است. به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر 6 شرکت داخلی مشغول تحقیق در خصوص تولید واکسن کرونا هستند و مطالعات دو شرکت در هفته های آتی وارد فاز انسانی می‌شود.

دکتر سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو: میزان تامین واکسن، به میزان تولید شرکت ها بستگی دارد، از طرفی اولویت این شرکت ها کشور خودشان و در درجه بعدی کواکس است، کواکس نیز متعهد شده که واکسن را به کشورهای عضو خود ارائه کند که البته ما نیز عضو کواکس هستیم و از آن طریق هم واکسن تهیه خواهیم کرد، مرحله سوم تامین واکسن نیز قرارداد تجاری است که ما با کشورهای چین، هند و چند کشور اروپایی در حال رایزنی هستیم. (منبع: سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)

روسیه و بریتانیا نیز به تازگی واکسیناسیون عمومی را آغاز کرده اند و انتظار می‌رود این روند به زودی در کشورهای دیگر آغاز شود.

پی‌نوشت: کواکس توسط گروه مشترک Gavi، ائتلاف برای نوآوری های آمادگی برای اپیدمی (CEPI) و WHO مشترکاً هدایت می شود. هدف آن سرعت بخشیدن به تولید و ساخت واکسن COVID-19 و تضمین دسترسی عادلانه و منصفانه برای هر کشور در جهان است.